ختنه

همان طور که می دانید پسرها در زمان تولد پوستی بر روی انتهای آلت تناسلی آن ها قرار گرفته است که با انجام ختنه برداشته می شود ، باید بدانید که انجام این عمل را به دست چه پزشکی میسپارید ، دکتر اکبر عابدی جراح و متخصص ارولوژی علاوه بر داشتن دانش کافی و آشنایی کامل با آناتومی و عملکرد آلت تناسلی مردان، با تجربه انجام بیش از دوازده هزار ختنه به روشهای مختلف، با درک کمبود تمرکز تخصصی واقعی در اين زمینه و همه مسایل و حواشى مربوط به آن در ایران، در جهت تمرکز بر پژوهش و آموزشی در زمینه ختنه و به روز رسانی تکنیک های جراحی ختنه همگام با سایر عمل‌های جراحی اقدام به راه اندازی مرکز تخصصی در زمینه جراحی ختنه نمودم.

یکی از شایع ترین و قدیمی ترین عمل های جراحی در تمامی کشور ها ختنه می باشد ، عمل جراحی ختنه در چهارچوب تخصص ارولوژی می باشد که آشنایی کامل با عملکرد و آناتومی آلت تناسلی مردان به ویژه از بدو تولد تا بلوغ و بزرگسالی را دارد ، هر چند که این عمل جراحی به ظاهر کاملا ساده به نظر می رسد اما انجام غیر صحیح ختنه می تواند با عوارض کوتاه مدت و بلند مدت و نواقص از نظر ظاهری و عملکردی برای افراد همراه باشد که در بسیاری از موارد پایدار و غیر قابل جبران می باشد و متاسفانه در معایناتی که به دلایل مختلف از جمله ناباروری و همچنین اختلالات جنسی در آقایان توسط پزشکان متخصص ارولوژی انجام می شود که بسیار هم شاید آن هستیم .

ختنه

عمل ختنه چگونه انجام می‌ شود؟

در ابتدای انجام این عمل جراحی پزشک متخصص ناحیه تناسلی را با استفاده از مواد های ضد عفونی کننده به طور کامل تمیز می کند و بعد از آن با استفاده از یک بی حسی این عمل جراحی را آغاز می کند ، برای بی حسی و کمتر شدن درد از راه های مختلفی برای افراد استفاده می شود که یکی از کم عارضه ترین و رایج ترین آن ها استفاده از کرم های بی حسی می باشد .

در آخر نیز با استفاده از گاز ، پماد و حلقه پلاستیکی روند عمل را خاتمه می دهند ، این حلقه ها برای جلوگیری از برخورد ناحیه با لباس و پوشک نوزاد مورد استفاده قرار می گیرد ، باید بدانید که این عمل جراحی به شکل های متفاوتی برای افراد انجام می شود که برخی از پزشکان با انجام عمل جراحی و برخی هم با استفاده از حلقه ختنه را انجام می دهند ، روش جراحی با استفاده از بخیه انجام می شود ، اما در روش که از حلقه استفاده می شود نیازی به بخیه نمی باشد .

فواید ختنه

به طور کلی ختنه نوزادان مزایا و معایب بسیاری را دارد ، از مزایای این عمل جراحی را می توان به کاهش میزان عفونت ، کاهش میزان بیماری های مقاربتی ، جلوگیری از سرطان آلت و ایدز اشاره کرد ، از بین تمامی مزایای گفته شده مهم ترین مزایای این عمل جراحی جلوگیری از عفونت های ادراری می باشد ، به این دلیل که تمامی کودکان به عفونت بسیار حساس هستند و ممکن است که اسکار بر روی آن ها به جای بماند و این اسکار عوارض بسیاری از جمله فشار خون برای آن ها به همراه داشته باشد .

باید بدانید که میزان شیوع عفونت های اداری و باکتریمی و یا همان وجود باکتری در خون به طور مشخص و حدود 20 برابر در پسران ختنه نشده بیشتر می باشد ، همچنین از طرفی دیگر تنها سرطانی در دنیا 100 درصد قابل پیشگیری می باشد سرطان آلت می باشد که تنها با ختنه نوزادی قابل پیشگیری می باشد ، فاکتوری که در بروز این سرطان دخالت دارد، پاپیلوما ویروس تیپ ١٦ و ١٨ است. این ویروس در آلت ختنه نشده خیلی بیشتر از آلت ختنه شده، دیده می شود.

فواید ختنه

اگر ختنه نکنیم چه می شود؟

برخی از والدین این تصور را دارند که بهتر است ختنه را دیر تر و در سنین بالاتر انجام شود تا کودک آن ها بزرگ تر و قوی تر شود ، اما باید این نکته را بدانید که ختنه در نوزادی بسیار بهتر است ، زیرا علاوه بر کاهش عفونت موجب جلوگیری از سرطان نیز می شود و هر سن بالا تر برود اثر محافظتی از سرطان نیز کمتر شود .

عوارض ختنه

یکی از مهم ترین عوارض  ختنه خونریزی می باشد و بعد از آن نیز عفونت در محل ختنه از دیگر عوارض این عمل جراحی می باشد ، یکی دیگر از عوارض ختنه در نوزادان را می توان به تنگی نوک مجرا (مه آ ) اشاره کرد که تا زمانی که نوزاد توالت رفتن را یاد نگیرد خود را نشان نمی دهد ، تنگی مه آ تقریبا همیشه اکتسابی بوده و به دنبال ختنه نوزاد اتفاق می افتد.

این تنگی با گذشت زمان و به ندرت علائم انسدادی را ایجاد کرده و هیچ گاه در آن حدی نمی باشد که موجب اثر سوء سوی مثانه و کلیه ها مانند ضخیم شدن دیواره های مثانه و یا تورم هیدرونفروز کلیه شود .

چه افرادی نمی توانند عمل جراحی ختنه را انجام دهند ؟ 

  • افراد با بیماری هیپوسپادیاس که در آنها سوراخ پیشابراه به جای نوک آلت در تنه آلت و یا زیر کلاهک قرار دارد.
  • افراد با آلت کوچک (کمتر از ۲.۵ سانتی متر)
  • افراد با آلت پره دار(Webbed Penis)
  • افرادی که بیماری های خونی  با اختلالات انعقادی مثل هموفیلی دارند.

اگر ختنه نکنیم چه می شود؟

بهترین پزشک عمل جراحی ختنه

همان طور که در بالای مقاله گفته شد عمل جراحی ختنه یک عمل به ظاهر ساده می باشد اما باید بدانید که این عمل جراحی برای افراد بسیار سخت و پر خطر می باشد و رخ دادن کوچک ترین اشتباه می تواند برای افراد غیر قابل جبران باشد ، پس والدین باید به دنبال بهترین پزشک جراحی ختنه بروند که این عوارض را به حداقل خود برسانند ، یکی از بهترین پزشکان جراحی ختنه دکتر اکبر عابدی متولد سی ام تیر ماه 1350 می باشد . در ادامه شما را با ویژگی های این پزشک جراح آشنا خواهیم کرد :

  • اخذ دیپلم از دبیرستان ادب اصفهان
  • اخذ مدرک دکترای پزشکی عمومی از دانشگاه علوم پزشکی تهران
  • بورد تخصصی جراحی , کلیه و مجاری ادراری از دانشگاه علوم پزشکی تهران

همواره رویکرد فعالیت حرفه ای دکتر اکبر عابدی توأم با عدم رضایت و پذیرش شرایط موجود بوده است و در همین راستا بی وقفه در حال تلاش برای بروز رسانی و ارتقاء دانش خود و همچنین بهینه سازی تجهیزات بوده است .هیچگاه هیچ عمل جراحی را کم اهمیت در نظر نگرفته و با استفاده همه توان فکری و مهارت عملی به جراحی های اورولوژی اهتمام ورزیده است .

همیشه درک متفاوتی از مسئولیت پذیری اشتغال در رشته پزشکی داشته و تعهد حرفه ای پزشکان با مشاغل دیگر را غیر قابل قیاس میداند. امیدوارم در حوزه آگاهی رسانی نیز موفق به ارائه مفید ترین و دقیق ترین اطلاعات مورد نیاز بیماران باشم.