سوالات رایج


سوالات رایج


سوالات و پاسخ های متداول از آقای دکتر اکبر عابدی

1سلام آقای دکتر بیضه چپ پسرم که ۱۹ سال دارد رو به علت سهل انگاری و پیچ خوردن رگ و عدم مراجعه به موقع به پزشک از دست دادم آیا پیوند بیضه من به پسرم امکانپذیر هست؟متشکرم
عمل پیوند بیضه حتی برای بیمارانی که هر دو بیضه خودشان را از دست دادند در هیچ جای دنیا انجام نمی شود. توجه به چند نکته در مورد تورشن بیضه بسيار مهم هست.  اول اينكه به محض بروز علايم كه حتى گاهى بسيار خفيف مى باشد بايد به پزشك يا اورژانس مراجعه شود چراكه بهترين زمان براى تشخيص و درمان محدود به كمتر از ٤ تا ٦ ساعت است. البته بعد از اين محدوده زمانى هم وسريع در مراجعه بسيار مهم مى باشد.  دوم اینکه در عمل جراحی رفع پيچش بيضه، حتی در صورت سالم ماندن بیضه پيچ خورده كه ما آنرا حفظ مى کنیم باید بیضه سالم مقابل را همزمان داخل کیسه بیضه ثابت ويا پكس كنیم که از پیچ خوردگی و تورشن آن و از بین رفتن آن هم جلوگیری کنيم.
2 سلام اقای دکتر من ۲۱ سالمه یه چند وقتیه که در ناحیه بیضه متوجه تغییر رنگ به صورت دایره در یک قسمتی ازش شدم(یعنی همه جاش به صورت عادی هست فقط یه قسمت به صورت روشن تر هستش ) میخواستم بدونم مشکل چی هست خیلی نگرانم نمیدونم چی شده لطفا راهنماییم کنید.
علایم همراه این تغییر رنگ مثل خارش و یا پوسته ریزی مهم هست که تشخیصهای متنوعی شامل قارچ پوستی، پسوریازیس و ... را مطرح می کنه و درمانهای مخصوص خودش را هم داره. گاهی مصرف داروها باعث بروز ضایعات پوستی در ناحیه تناسلی و پوست بیضه میشه که آگاهی از کصرف داروها بسیار مهم است. البته ویتیلیگو یا پیسی هم جزء تشحیص ها قرار دارد. بنابراین مراجعه و معاینه و شرح حال کامل بیشتر به تشخیص و درمان کمک می کند.
3سلام آقای دکتر همسر من تو سونو مشخص شد که یه توده ی ۲*۲ در بیضه ی چپش هست. باید کل بیضه خارج شه؟؟ نمونه برداری نمیشه کرد که اول مشخص بشه خوشخیم هست یا نه؟؟
توده های بیضه بویژه اگر در سونوگرافی هیپواکو گزارش شود بدخیم در نظر گرفته می شوند و حتما در اولین زمان باید همراه بیضه خارج شوند. آزمایشاتی قبل از جراحی به منظور پیگیریهای بعد از عمل انجام می شود که البته نرمال بودن جواب آنها نیز تیاز به جراحی را برطرف نمی کند. نمونه برداری برای تشخیص در توده های بیضه نه تنها کابردی ندارد بلکه به جز موارد بسیار محدودی ممنوع است. در صورتیکه بیمار بیضه مقابل را نیز از دست داده باشد بیمار باید از نظر جراحی و خارج کردن توده و حفظ باقیمانده بیضه ارزیابی شود که انجام آن به اندازه توده بیضه و محل آن و همچنین منفی بودن گزارش پاتولوژی حین جراحی نمونه برداشته شده از بستر محل عمل بعد از برداشتن توده بیضه از نظر وجود بدخیمی بستگی دارد.
4من روی بیضه هام چند تا غده چربی زیر پوستی وجود داره که دکتر معاینه کرد و گفت مشکلی وجود نداره، خواستم بدون برای برداشتنشون با لیزر شما انجام میدین؟ و هزینه ش چقدر میشه؟
ضایعات احتمالا از انسداد واحدهای پیلوسباسه بوجود می آیند و وجود آنها مشکلی ندار. البته امکان برداشت آنها با لیزر و رادیوفرکونسی امکان پذیراست و هزینه آن براساس تعداد و اندازه آنها می باشد.
5سلام جناب فرزند من یکی از بیضه هاش هنوز به داخل کیسه بیضه نیومده. گفتن عمل جراحی میخواد ولی هزینه ی بالایی گفتن برام مقدور نیست. میخواستم بدونم شما هزینه هاتون چطور هست..ممنوم.
بیضه ای که از بدو تولد در کیسه بیضه قرارندارد را بیضه نزول نکرده یا UDT می گویند که در صورت عدم نزول باید حداکثر تا یکسالگی تحت بررسی و عمل جراحی قرار گیرد. در غیر اینصورت باروری فرد در آینده با مشکلات جدی همراه خواهد بود. نوع عمل جراحی بستگی به محل بیضه نزول نکرده دارد که ممکنست با عمل از ناحیه کشاله ران و یا لاپاراسکوپی انجام شود که هزینه های متفاوتی دارد. هزینه ها براساس تعرفه های مصوب هست و هیچگونه هزینه اضافی دریافت نمی گردد.
6سلام دکتر جان ۳ سال پیش بعلت آسیبی که دیدم یکی از بیضه هام رو برداشتین. من الان بارور هستم یا خیر؟ چه آزمایشی باید بدم؟؟
برای ارزیابی وضعیت باروری در مردان از آزمایش مایع منی یا اسپرم آنالیز استفاده می شود. البته این آزمایش باید در آزمایشگاهی که استانداردهای لازم برای اسپرموگرام را رعایت می کند انجام شود که تعداد آنها بسیار کم هستند.
7آقای دکتر میخواستم بدونم هزینه ی عمل پروستات به روش لیزری با بیمه تامین اجتماعی چقدر میشه؟ ممنونم؟
عمل پروستات به روش بسته که TURP نام دارد در بیمارستانهای دولتی با بیمه تامین اجتماعی انجام می شود که هزینه آن کمتر از یک میلیون می باشد که به علت عدم اشتغال در این مراکز از هزینه دقیق آن مطلع نمی باشم.
8سلام دکتر جان مردا اگر سرطان پروستات بگیرن و بردارن پروستاتو مشکل نعوض پیدا می کنن؟
عمل جراحی برداشتن پروستات به منظور درمان سرطان پروستات را رادیکال پروستاتکتومی گویند. عوارض اصلی و طولانی مدت رادیکال پروستاتکتومی شامل بی اختیاری ادراری و اختلال نعوظ می باشد. این عوارض در کمتر از ده درصد بیماران رخ می دهد و به میزان پیشرفت سرطان پروستات و تکنیک جراحی و وضعیت بیمار قبل از عمل جراحی بستگی دارد. در جراحیهای به منظور درمان سرطان پروستات اولین هدف نجات جان بیمار هست و در درجه بعدی حفظ عملکرد ارگانهای درگیر.
9سلام و خسته نباشید همسر من دچار سنگ کلیه شده و دکتر گفتن با اولتراسونیک سنگ رو می شکونن...همچین روشی داریم آقای دکتر؟ پاسخگو هست؟؟
کابرد امواج التراسوند در سنگ شکن برون اندامی که به ESWL شناخته می شود روش انتخابی درمان بسیاری از سنگهای سیستم ادراری می باشد. روش دیگرسنگ شکنی درون اندامی یا TUL است که با آندوسکوپ مخصوص حالب به نام یورتروسکوپ و به کمک  دستگاه پنوماتیک یا لیزرسنگ شکسته و خارج می شود. سنگهای بزرگ درون کلیه که قابل شکستن با روش ESWL نیستند با انجام PCNL بصورت بسته و با عبور نفروسکوپ از سطح پوست به داخل کلیه و سنگ شکن با دستگاه پنوماتیک یا لیزر شکسته و خارج می شوند.
10سلام دکتر جان پدر بزرگ من مشکل پروستات دارن و دکتر رفتن و دارو میخورن...جدیدا هرزگاهی ادرارشون هم خونی میشه...میتونه از پروستات باشه؟؟
تغییر رنگ ادرار ممکنست در اثر وجود خون در ادرار و یا عوامل دیگری اتفاق بیفتد. اولین اقدام بررسی بوسیله آزمایش ادرار و اثبات وجود خون در ادرار می باشد. پیدایش خون در ادرار به دو صورت میکروسکوپی (که فقط در بررسی آزمایشگاهی گزارش می شود) و آشکار (که قابل روئیت توسط بیمار است) است که دلایل مختلفی دارد و  بررسی و تشخیص آن بسیار مهم است. از علل شایع آن می توان به سنگهای ادراری، عفونت سیستم ادراری، بزرگی خوش خیم پروستات، تومورهای مثانه و سرطان پروستات اشاره کرد که با گرفتن شرح حال، معاینه و انجام آزمایشات و اقدامات تصویر برداری به تشخیص و متعاقبا درمان آن پرداخته می شود.
11آقای دکتر اخوی بنده برای تشخیص پروستات نمونه برداری کردن و جوابشم خوشخیم شد ولی پزشکشون میگن باید مجدد انجام شه و مشکوک هستن... آیا این خطای پزشکی ایشون نیست؟؟
زمانی که در آزمایشات و معاینات اولیه برای بیمار احتمال سرطان پروستات وجود داشته باشد راه تشخیص قطعی سرطان پروستات نمونه برداری یا بیوپسی پروستات می باشد. گزارش پاتولوژی نمونه های برداشته شده از پروستات ممکنست بدخیم، مشکوک (High Grade PIN در چند نمونه) و یا خوشخیم باشد. در مواردی که گزارش مشکوک است نمونه ها توسط پاتولوژیست دیگری مجددا بررسی می شود و در صورت مشکوک ماندن نتیجه پاتولوژی نمونه برداری 6 ماه بعد تکرار می شود. در مواردی که گزارش پاتولوژی حاکی از خوشخیم بودن نمونه ها دارد ولی آزمایش و معاینه احتمال وجود بدخیمی را مطرح می کنند باید معاینات و آزمایشات در فواصل معینی تکرار شوند و در صورت نیاز مجددا نمونه برداری تکرار شود.
12سلام آقای دکتر روز بخیر پدر بنده این هفته عمل پروستات دارن و پزشکشون گفتن لیزری عملشون میکنن... من تو اینترنت خوندم که ممکنه در روش لیزی مقداری از بافت بمونه و عود کنه بازم....آیا این ادعا صحت داره از نظر شما؟؟
در مورد علایم ادراری ناشی از بزرگی پروستات، صورت عدم پاسخ به درمانهای دارویی و یا بروز عوارض و احتمال آسیب به کلیه ها، جراحی پروستات درمان انتخابی است. درمان جراحی انتخابی برای بزرگی پروستات یا BPH تراشیدن پروستات یا TURP می باشد که به روش لیزری نیز شهرت دارد (در حالی که از لیزر در آن استفاده نمی شود). در صورتی که اندازه پروستات بزرگ باشد یا سنگ های بزرگ غیرقابل خارج کردن بوسیله جراحی بسته وجود داشته باشد و یا دیورتیکول های نیازمند جراحی در مثانه مجود داشته باشد روش انتخابی جراحی باز می باشد که ضمن خارج کردن پروستات بزرگ ممکنست سنگ و یورتیکول نیز درمان گردد. هر چند میزان عود در عمل باز کمتر است ولی احتمال بروز عوارض در این نوع جراحی بیشتر است.
13سلام دکتر پدر من سه روز پیش نمونه برداری پروستات انجام دادن و هنوز به شدت درد دارن و نمیتونن درست بشینن حتی داروهاشون رو هم مرتب مصرف میکنن چه اقدام دیگه ای توصیه میشه ؟؟
در مورد علایم ادراری ناشی از بزرگی پروستات، صورت عدم پاسخ به درمانهای دارویی و یا بروز عوارض و احتمال آسیب به کلیه ها، جراحی پروستات درمان انتخابی است. درمان جراحی انتخابی برای بزرگی پروستات یا BPH تراشیدن پروستات یا TURP می باشد که به روش لیزری نیز شهرت دارد (در حالی که از لیزر در آن استفاده نمی شود). در صورتی که اندازه پروستات بزرگ باشد یا سنگ های بزرگ غیرقابل خارج کردن بوسیله جراحی بسته وجود داشته باشد و یا دیورتیکول های نیازمند جراحی در مثانه مجود داشته باشد روش انتخابی جراحی باز می باشد که ضمن خارج کردن پروستات بزرگ ممکنست سنگ و یورتیکول نیز درمان گردد. هر چند میزان عود در عمل باز کمتر است ولی احتمال بروز عوارض در این نوع جراحی بیشتر است.
14سلام من به تازگی دچار عفونت پروستات شدم. پزشک گفتن که با دارو حل میشه و جای نگرانی نیست ولی خواستم نظر شمارو در مورد رابطه ی عفونت پروستات و بدخیمی ها بدونم...ممنونم.
عفونت های پروستات بر اساس علایم شرح حال، علایم بالینی و معاینات به دو دسته کلی پروستاتیت حاد و مزمن تقسیم می شوند که هر دسته به درمانهای مناسب خود نیاز دارد. در پروستاتیت حاد گاهی تب و لرز و درد و ناراحتی قابل توجه وجود دارد و نیازمند درمان سریع و در مواردی بستری در بیمارستان می باشد. در پروستاتیت مزمن علایم خفیف تر ولی طولانی و آزاردهنده می باشد که گاهی نیازمند درمان چند دارویی برای مدت طولانی تری می باشد. در صورت وجود هرگونه علایم ادراری مزمن بررسی از نظر وجود بدخیمی مثانه و پروستات ضروری است.
15عفونت های پروستات بر اساس علایم شرح حال، علایم بالینی و معاینات به دو دسته کلی پروستاتیت حاد و مزمن تقسیم می شوند که هر دسته به درمانهای مناسب خود نیاز دارد. در پروستاتیت حاد گاهی تب و لرز و درد و ناراحتی قابل توجه وجود دارد و نیازمند درمان سریع و در مواردی بستری در بیمارستان می باشد. در پروستاتیت مزمن علایم خفیف تر ولی طولانی و آزاردهنده می باشد که گاهی نیازمند درمان چند دارویی برای مدت طولانی تری می باشد. در صورت وجود هرگونه علایم ادراری مزمن بررسی از نظر وجود بدخیمی مثانه و پروستات ضروری است.
درصورت عدم پاسخ به درمانهای دارویی و نیاز به جراحی پروستات بیمار باید از عوارض احتمالی بعدی آن آگاهی کامل داشته باشد. در صورت عدم وجود بدخیمی عمل جراحی پروستات به دو صورت تراشیدن (TURP) و جراحی باز انجام می شود. به علت بهم خوردن عملکرد گردن مثانه در هر دو نوع جراحی پروستات، اختلال انزال بصورت انزال معکوس اتفاق می افتد به این معنی که در هنگام نزدیکی و انزال مایع منی به جای خروج از مجرا به داخل مثانه ریخته می شود که درصورتیکه فرد قصد باروری داشته باشد با مشکل مواجه خواهد شد ولی مشکل دیگری بوجود نخواهد آمد. کاهش قوای جنسی مردانه در جراحی پروستات خوشخیم شیوع بسیار کمی دارد ولی در جراحی پروستات بدخیم ناتوانی جنسی و بی اختیاری ادراری شیوع بیشتری دارد.
16سلام و خسته نباشید . آیا ابتلا به سنگ کلیه برای من که در خانواده سابقه سنگ کلیه نداشتیم محتمل هست؟ من عادت دارم با غذا همیشه نمک اضافی مصرف کنم.
میزان شیوع سنگ کلیه در جوامع مختلف حدود 10 تا 15 درصد می باشد. عوامل افزایش خطر تشکیل سنگ کلیه شامل موارد زیر است: سابقه فامیلی، خطرات شغلی، رژیم های غذایی پر نمک و پر پروتئین، کم تحرکی، مصرف کم مایعات،اضافه وزن چاقی، کاهش وزن سریع، بیماریهای زمینه ای مثل دیابت، نقرس،  بیماریهای گوارشی و ...
17با عرض سلام خدمت شما پزشک محترم. من سابقه ی دفع سنگ کلیه دارم ولی به پزشک مراجعه نکردم. چه نوع رژیم غذایی برای من مناسب هست که مجدد سنگ تشکیل نشود؟ با تشکر
بطورکلی مصرف میزان کافی مایعات در حدی که از نظر کیفی ادرار کم رنگ باشد و یا از نظر کمی در شبانه روز میزان دفع ادرار بیش از 1200 تا 1500 باشد باعث کاهش خطر تشکیل سنگهای ادراری می شود. رژیم کم پروتئین و کم نمک نیز باعث کاهش خطر تشکیل سنگهای ادراری می شوند. در صورت تشکیل و دفع بیشتر از یک نوبت سنگهای ادراری جهت تشخیص علت و درمانهای مناسب باید بررسی متابولیک با آزمایش خون و ادرار 24 ساعته انجام شود و بر اساس وجود اختلالات متابولیک توصیه ها و در صورت نیاز درمانهای لازم انجام شود.
18سلام آقای دکتر. همسر من خیلی چای پر رنگ مصرف می‌کرد و فکر کنم دچار سنگ کلیه شده چون درد تو پهلو ها داره. براش آب ترب سیاه تهیه کردم و دو هفته مصرف کرد دفع شد یه تعداد سنگ ریزه ولی بازم درد داره. علت چی میتونه باشه؟ حتما باید حضوری برسیم خدمتتون؟
چای کهنه دم که پررنگ نیز می باشد حاوی مقدار بیشتری از اگزالات است که یکی مواد تشکیل دهنده سنگهای ادراری است. البته در پهلو بویژه در موارد دوطرفه علل دیگری هم دارد که برای تشخیص نیازمند شرح حال کاملتر، معاینه و بررسی های آزمایشگاهی و تصویربرداری دارد.
19سلام آقای دکتر. کیست کلیه اگر کوچک باشه و درمان نشه می تونه منجر به مرگ یا مشکلی اساسی بشه ؟ ممنون
کیست های ساده کلیه نسبتا شایع می باشند و اغلب نیاز به پیگیری و درمان خاصی ندارند ولی در صورتی که این کیست ها حاوی اجزاء جامد و یا دیوارهای داخلی، ضخیم شدگی جداری و ... باشند حتما باید با CT scan بررسی و در صورت لزوم درمان انجام شود. در کیست های ساده احتمال بدخیمی وجود ندارد.
20سلام خدمت شما آقای دکتر. من جدیدا متوجه شدم که ادرارم خیلی بد بو شده.. علائم خاص دیگه ای ندارم. .علت چی می تونه باشه؟ متشکرم
بوی بد ادرار می تواند نشان دهنده عفونت ادراری و در بعضی موارد نشان دهنده اختلالات متابولیک که باعث تغییر ترکیبات موجود در ادرار می شوند باشد بنابراین شما باید آزمایش کشت و کامل ادرار انجام دهید تا با تشخیص بهتر درمان مناسب انجام شود.

دکتر اکبر عابدی دارای بورد تخصصی جراحی کلیه و مجاری ادراری و ناباروری مردان

ختنه بدون درد بدون خون ریزی بدون بخیه و بدون حلقه به کمک کلامپ های تخصصی در نوزادان

تعیین وقت در روز های شنبه و یکشنبه ساعت 3 تا  7 دوشنبه تا چهار شنبه 3 تا 5